Večer matematike - četvrtak, 6. prosinca 2018. g.

Autor: Administrator , 4. 12. 2018.

''Večer matematike'' je manifestacija koju je iniciralo Hrvatsko matematičko društvo, a održava se petu godinu zaredom na nekoliko mjesta u Republici Hrvatskoj. Radi se o skupu interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava učenika prema matematici. Trgovačko-ugostiteljska škola, Karlovac je ove godine po prvi organizator ovog događaja. Večer matematike održat će se 06. 12. 2018. godine na nekoliko mjesta u Republici Hrvatskoj. U našoj Školi će početi u 18 h i trajati do 19 h.

Organizirali smo sljedeće radionice:

1. Tangram (Jedna od najpoznatijih i najstarijih matematičkih slagalica koja je iz Kine stigla u Europu)

2. Mozgalice sa šibicama (Matematičke mozgalice su uvijek zanimljive, a posebno one sa šibicama i predstavljaju izazov za sve generacije)

3. Eksperimentalno određivanje broja Pi (Broj π možemo odrediti i eksperimentalno bacajući šibice na papir koji je iscrtan paralelnim pravcima)

4. Matematički Memory

5. Zabavna matematika (Da je matematika zabavna vidjet ćemo kroz zadatke tipa Otkrij lopova, kako množiti s prstima te kako odrediti dan nekog proizvoljnog datuma)

6. Escape room "Znatiželjni kuhari" (Igra u kojoj tri do šest igrača zaključamo u sobu. U 30 minuta trebaju otkriti i otključati skrivene predmete i tragove, dešifrirati kodove i šifre, riješiti zagonetke i petlje, logično razmišljati i surađivati kako bi na kraju izašli iz sobe i otkrili recept poznatog kuhara)

7. Pub kviz (Pub kviz je forma kviza koja je izrazito popularna među mladima i odvija se u pubovima. Kod nas će se odviti u učionici koja će biti uređena u stilu puba. Uz zvuke muzike posluživat će nas naši učenici smjera konobara.)

8. Matematički trikovi s kartama i konopima (Mnogi se mađioničarski trikovi temelje na matematici kao npr. trikovi s brojevima, kartama, kockama i trakama. Opće je poznato sa su mađioničarski trikovi većinom bazirani na varanju, no za razliku od njih u matematičkim trikovima nema klasičnog varanja većza svaki trik postoji odgovarajuće objašnjenje.)

9. Kahoot kviz (online kviz s logičkim matematičkim zadacima)

Priloženi dokumenti:
Vecer_matematike.pdf (437.83 KB)