Potpisan Ugovor o suradnji na uspostavi Regionalnih centara kompetencija između škola Karlovačke i Primorsko-goranske županije

Autor: Administrator , 14. 6. 2018.

U srijedu, 13. lipnja 2018. godine u 10 sati u sjedištu Primorsko-goranske županije u Rijeci potpisani su Ugovori o suradnji na uspostavi Regionalnih centara kompetentnosti između škola Karlovačke i Primorsko-goranske županije. Ugovore o suradnji potpisali su ravnatelji škola: gđa. Sibila Roth (Ugostiteljska škola Opatija) i g. Damir Pleša (Trgovačko-ugostiteljska škola, Karlovac) te g. Darko Bašić (Elektroindustrijska i obrtnička škola Rijeka) i predstavnik Tehničke škole Karlovac g. Milan Bijelić.

Potpisivanju su, u ime Karlovačke županije, prisustvovale i pročelnica Upravnog odjela za školstvo gđa. Marija Medić i viša stručna suradnica za školstvo i mlade gđa. Irena Božičević, a u ime Primorsko-goranske županije pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje  gđa. Edita Stilin i ravnatelj Javne ustanove Regionalne razvojne agencije g. Vedran Kružić. Obje pročelnice, g. Kružić i svi ravnatelji škola su, između ostalog istaknuli zadovoljstvo potpisanim sporazumima, izrazivši nadu kako će zajednička kandidatura proći, te kako je suradnja na ovom projektu samo početak jedne jače buduće regionalne suradnje dviju susjednih županija koje imaju mnogo potencijala, kako u sektoru turizma i ugostiteljstva, tako i u sektorima strojarstva, odnosno elektrotehnike. Ravnatelji škola su se posebno zahvalili nastavnicima koji su bili uključeni u izradu Razvojnih planova, naglasivši kako bez njihovog truda ove prijave ne bi bile tako kvalitetno napravljene.

Regionalni centar kompetentnosti je mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u kojemu se uz osnovnu djelatnost strukovnog obrazovanja, koja obuhvaća i provedbu učenja temeljenog na radu, obavlja i osposobljavanje i usavršavanje te druge djelatnosti koje pridonose poboljšanju kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i njegove prilagodbe potrebama gospodarstva i tržišta rada.

Temeljna obilježja RCK su inovativne metode poučavanja i inovativni modeli učenja, učenje temeljeno na radu za učinkovitije uključivanje polaznika na tržište rada, prihvaćanje potreba polaznika s teškoćama i drugih ranjivih skupina, omogućena vertikalna prohodnost za nastavak obrazovanja, izvrsnost nastavnika, visokokvalitetna infrastruktura, konstruktivna i kreativna suradnja sa socijalnim partnerima, javnim sektorom, gospodarskim subjektima, visokim učilištima i drugim zainteresiranim institucijama šire zajednice.

Kandidaturu ustanove za strukovno obrazovanje za imenovanje regionalnim centrom kompetentnosti podnose osnivači ustanova za strukovno obrazovanje (jedinice područne/regionalne/samouprave). Osnivači mogu kandidirati samo one ustanove za strukovno obrazovanje koje su u prvom krugu bodovanja, a nakon provedenoga postupka procjene primjenom navedenih parametara ili skupina parametara, pokazale potencijal za imenovanje regionalnim centrima kompetentnosti.

Centri kompetencija će biti rasprostranjeni kroz pet regionalnih područja, pri čemu regionalno područje s Karlovačkom županijom čine Primorsko-goranska, Istarska, Zadarska i Ličko-senjska županija.

Primorsko-goranska županija  prijavit će Ugostiteljsku školu Opatija kao nositelja projekta, u (pod)sektoru turizam i ugostiteljstvo u suradnji s Trgovačko-ugostiteljskom školom iz Karlovca, kao partnerom. Isto tako će, u sektoru elektrotehnike, Karlovačka županija kao nositelja projekta prijaviti Tehničku školu, u suradnji s Elektroindustrijskom i obrtničkom školom iz Rijeke kao partnerom.

Rok za dostavu razvojnih planova škola i ostale potrebne dokumentacije je 15. lipnja 2018. godine.