Izlet u Zagreb povodom Festivala znanosti

Autor: Administrator , 11. 6. 2018.

Izlet u Zagreb povodom Festivala znanosti

Festival znanosti je manifestacija koja se odvija svake godine diljem Hrvatske još od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz razna predavanja, radionice, projekcije, prezentacije i slično. Želja je tog festivala motivirati mlade ljude za istraživanja i stjecanja novih znanja. Povodom toga posjetili smo 17.04. Zagreb i Tehnički muzej „Nikola Tesla“. Išlo je 6 učenika iz 1.a i 1.e razreda s profesoricom iz matematike. Profesorica  je odlučila nagraditi izletom najbolje učenike iz matematike te nas time dodatno motivirati za rad i učenje.

Dolaskom u Tehnički muzej „Nikola Tesla“ razgledali smo sve što se u prostorijama muzeja nudi i izabrali one radionice i predavanja koja su nam se učinila zanimljivim. Prisustvovali smo radionici „Otkrijmo što se nalazi u epruveti“ gdje smo se prisjetili osnovnoškolskog gradiva iz Kemije. Naučili smo o postupku kromatiranja gdje se papirići s izvedenim bojama uranjaju u kiselu otopinu te se nakon kemijskog procesa izvedene boje razlažu na osnovne. Pa smo mogli uočiti da se zelena boja dobiva od žute i plave boje.

Nakon te radionice bili smo na predavanju „Otkriće termometra“. Na predavanju smo upoznali povijest nastanka i izgled prvih termometara. Shvatili smo kako sve što danas koristimo često uzimamo zdravo za gotovo, a zapravo do toga je prošlo puno sati nečijeg truda i rada.

Jedna od zanimljivijih radionica bila je „Komarci, mikroskop i Brijuni“. Na radionici je bilo riječ o znanstveniku Robertu Kochu koji je Brijune oslobodio od bolesti malarije. Krajem 19. st. Brijuni su bili zapušteni i malarično područje. Robert Koch je otkrio da su komarci uzročnici malarije. Nakon njegovih pothvata Brijuni postaju moderno i turističko središte. Najzanimljivija radionica je bila „Modeliranje Tungunske eksplozije“. U kutiju s pijeskom bili su zabodeni papirnati borići, a u sredini se nalazila igla na koju se probuši balon. Nakon što se probuši balon papirnati borići oko igle se poruše.  Time je demonstrirana Tungunska eksplozija koja se dogodila 1908.g. u Sibiru. Pretpostavlja se da je asteroid pao i izgorio iznad toga područja. Procjenjuje se da je događaj obuhvatio područje veličine Istre i uništio 60 milijuna stabala.

Osim što smo posjetili Tehnički muzej, prošetali smo se i zagrebačkim zoološkim vrtom. Tamo smo upoznali voditeljicu Mariju koja nam je ispričala neke zanimljivosti i obilježja zmija. Jeste li znali da zmije nikad ne zatvaraju oči? To je jedan od razloga zašto se ljudi boje zmija, jer se u nama stvara osjećaj da nas uvijek promatra.

Za kraj smo igrali ekipnu igru Escape room. Igra se odvija u zaključanoj tajanstvenoj sobi punoj zagonetki, skrivenih tragova i zaključanih lokota. Naša misija je bila izaći iz sobe u roku od 60 minuta. Ovdje smo mogli naučiti kako je zajednički rad i suradnja potrebna ako želimo uspješno riješiti zadatak.

Sudjelovanje na ovakvim radionicama je bilo veoma zanimljivo i poučno. Nakon ovakvog izleta ste motiviraniji za učenje i željni novog znanja. Nadamo se da ćemo i iduće godine ići na Festival znanosti i još bolje se zabaviti!