"Conpasta" dom HV " Zrinski 2016

Autor: Igor Frketić, 8. 11. 2016.

Učenice Tea Vuković i Ana Marija Vuković osvojile su zlatnu medalju, a učenica Petra Butorajac srebrnu medalju.

Čestitamo osvajačicama medalja na postignutom rezultatu i želimo im još mnogo ovakvih uspjeha u daljnjem školovanju.

CONPASTA

Tradicionalni kongres tjesteničarstva „Conpasta“ i ove je godine održan u Karlovcu i to u prostoru Doma OS RH Zrinski. Cilj ovog događanja je potaknuti veću proizvodnju tjestenine u Hrvatskoj jer se trenutno proizvodi 18 tisuća tona, a potrebno je oko 50 tisuća tona tjestenine godišnje.

U Hrvatskoj se danas uvozi 60 posto tjestenine, a ove je godine potrošnja udvostručena što dodatno povećava količinu uvezene tjestenine. Isto tako iznenađuje podatak da ni jedna hrvatska tjestenina nije zaštićena, kaže organizator događanja Stjepan Odobašić i smatra da bi se domaća proizvodnja trebala povećati.

Domaćim proizvođačima teško je biti konkurencija velikim sustavima, a priču bi trebalo graditi na izvornoj tjestenini. Ove godine “Conpasta” je bila jako uspješna, došao je velik broj mladih koji su pokazali interes za tjesteninu u gastronomskom smislu.

I ove godine “Conpasta” se sastojala od predavanja i natjecanja. Posebni sadržaj bio je natjecanje mladih kuhara i učenika srednjih ugostiteljskih i kuharskih škola u spravljanju izvornih jela od tjestenine. Učenici koji su zastupali našu školu bili su:

Tea Vuković (3. e) i Ana Marija Vuković (3. e)

Mentor: Marina Kružić

Petra Butorajac (2. e)

Mentor: Igor Frketić

Adrian Gostevčić (3. e) i Filip Duspara Tvrdinić (3. e)

Selena Franjić (3. e) i Luka Končar (3. e)

Mentor: Zlatko Šušlje