INTERSLAST- INTERNACIONALNI KONGRES SLASTIČARSTVA, SLADOLEDARSTVA I KONDITORSTVA

Autor: Irena Žgela, 14. 10. 2016.

Ovogodišnje peto izdanje Interslasta okupilo je sudionike iz Australije, Njemačke, Austrije, Češke, Rusije, Islanda, Italije, Slovenije, Srbije, Crna Gore i Hrvatske, koji putem predavanja i radionica pokazaju svoj način spravljanja slastica. Jedan od vrlo važnih segmenata ovogodišnjeg „Interslasta“ je natjecanje profesionalnih slastičara iz cijele regije za nagradu Interslast CUP 2016. te natjecanje učenika Srednjih slastičarskih, prehrambenih i kuharskih škola Slovenije, Češke, Srbije i Crne Gore. Prvoplasirana pobjednička ekipa izravno odlazi na svjetsko juniorsko natjecanje slastičara u Italiju 2017. godine.

Ove godine na Interslastu našu školu su predstavljale učenice Doris Lakotić 3E razred i Mirjana Butorac 3E razred.

Tema, odnosno zadatak za natjecanje je bio pripremiti tortu na temu ČETIRI  GODIŠNJA DOBA te pripremanje Petit fours-a također na temu četiri godišnja doba. Naše učenice pod budnim okom mentorica Ivančice Malović (suradnice u praktičnoj nastavi) i Irene Žgela (stručne učiteljice slastičarstva) su odradile zadane  teme vrhunski zadovoljivši pri tome sve zadane smjernice i pravila natjecanja.

Sudjelovalo je ukupno šesnaest škola iz Hrvatske i inozemstva.

Osim natjecanja na Interslastu su se odvijale i radionice, degustacije te razna predavanja vezana za slastičarstvo i slastičarsko zanimanje. Na ovogodišnjem kongresu jedna od udarnih tema je korištenje egzotičnog voća u slastičarstvu, a 3 hrvatske županije predstavile su svoje izvorne slastice; Koprivničko – križevačka Bregovsku pitu, Krapinsko – zagorska županija kolače koji su se spravljali vezano za narodne običaje te Primorsko – goranska županija Rapsku tortu. Sve to bilo je posluženo na degustaciju sudionicima koji su mogli kušati i slastice iz Moravske i Šlezije te Pavlovu tortu iz Australije. Ove godine po prvi puta došli slastičari iz zemalja regije Alpe-Jadran, bivše Jugoslavije te Češke.