SARAJEVO -STUČNA EKSKURZIJA

Autor: Dunja Stipić, 21. 10. 2010.

I u koje god doba dana i sa koga god uzvišenja bacite pogled na Sarajevo , vi uvek i nehotice pomislite isto. To je grad. Grad koji i dotrajava i umire, i u isto vreme se rađa i preobražava.

Ivo Andrić ,    Jedan pogled na Sarajevo

S A R A J E V O

STRUČNA EKSKURZIJA  8.10.-9.10.2010

RAZREDI:  1A , 3A , 4A –KOMERCIJALIST ,  3B – PRODAVAČ ,

4C – TURISTIČKO-HOTELIJERSKI KOMERCIJALIST

VODITELJI:  ANITA KLARIĆ, prof.

DUNJA STIPIĆ, dipl.ing.

Ukoliko se želi u potpunosti shvatiti sudbina i duh Sarajeva, onda se mora znati da je to grad na raskršću. Baš kao i njegov najpoznatiji toponim, Baščaršija, čije je značenje glavna čaršija , tj. trgovačka i poslovna četvrt grada. Riječ čaršija, međutim u svojoj etimologiji krije i značenje raskršća, četiri strana svijeta, ili četiri puta koja se ukrštavaju u jednoj točki.

Utjecaji suprotnih kulturnih i civilizacijskih predznaka ovdje su se susretali i sukobljavali, ali i mirili i preplitali,a zbog takvih kulturno-povijesnih okolnosti, pa i sama fizionomija grada Sarajeva, svojevrsno su jedinstvo suprotnosti, na prostoru na kojem postoje brojni tragovi života od najstarijih vremena do danas harmoničan je spoj prošlosti i sadašnjosti. Rijeka Miljacka jedan je od zaštitnih znakova Sarajeva i njeni mostovi koji povezuju obale i ljude. Sarajevo je i  jedinstveni duhovni prostor:

˝Samo u Sarajevu i nigdje više na planeti, na površini od jednog kilometra svake 32 godine (to se dogodilo u 2008./2009.) susretnu se u jednom mjesecu Kurban-bajram, Hanuka, katolički Božić, Nova hidžretska godina, Nova godina po gregorijanskom kalendaru, pravoslavni Božić i Nova godina po julijanskom kalendaru. Dakle , to su blagdani najpoznatijih svjetskih religija u jednom mjesecu, u jednoj zemlji, čak u jednom gradu.˝

Sarajevo je grad u kojem se uvijek i na svakom mjestu nešto slavi , pa ako i nema nekog konkretnog povoda, vrlo brzo se nađe razlog za slavlje. Pored ćevabdžinica, buregdžinica i aščinica, posjetiocima se redovito svidi i sarajevski ˝kafanski“ život i gužva na ulicama, doslovno u svakom trenutku dana.

Upravo zbog svega toga, Sarajevo je grad u kojem svatko može pronaći kutak u kojem će se osjećati ugodno i sretno, te poželjeti da se ovdje neprestano vraća ili pak zauvijek ostane.