Maturalna ekskurzija- Sicilija

Autor: Dunja Stipić, 20. 10. 2010.

Putovanje u Siciliju:
Drevni hramovi, slikovita sela, moćni vulkan Etna,
rimski mozaici, temperamentni ljudi
barokne crkve i baština Normana
… otok u srcu Sredozemlja
… Sicilija!

Maturalna ekskurija- Sicilija

(6 .7.-11. 7. 2010.)

autobus/brod

3A razred-KOMERCIJALIST

Razrednik: Dunja Stipić,dipl.ing.

3C razred-TURISTIČKO-HOTELIJERSKI KOMERCIJALIST

Razrednik: Anita Klarić, prof.

Najveći otok na Sredozemlju, skoro kontinent i svijet za sebe, svojim posjetiocima pruža spektakularne krajolike beskonačnih plaža i žitnih polja, romantičnih gradova na stijenama.

Upravo ovdje nalaze se najstarije starogrčke kolonije i najljepša djela normanske umjetnosti uopće, poput mozaika Kapele palatine u Palermu ili onih u veličanstvenoj prijestolnici u Monrealeu. Za vrijeme boravka na Siciliji nezaobilazna je posjeta najvišem Europskom vulkanu, Etni, sa koje se pruža veličanstveni pogled na kratere Monte Silvestri i gradiću Taormini.

Glavni grad Sicilije, Palermo-bučan, dinamičan i kaotičan, ovaj grad je poput istočnjačkog bazara premještenog na rub Europe. Za njega su se borili Feničani, Arapi, Normani i Španjolci, a svi ti utjecaji se vrlo lako mogu vidjeti u arhitekturi, ljudima, gastronomiji i nevjerojatnoj energiji koja struji gradom. Zanimljive građevine iz normanskog perioda i barokne crkve u kombinaciji sa uskim uličicama i srednjovjekovnim trgovima će svakog posjetioca očarati na prvi pogled. Brojne znamenitosti poput katedrale iz 12. vijeka, jednog od najljepših djela normanske umjetnosti čuvene po jedinstvenim mozaicima

Nastavak putovanja u Agrigento. Obilazak dorskih Valle dei Templi (Doline hramova): Hram Jupitera olimpijskog, Herkulesov hram, Hram Concordia, Junonin hram. Hramovi su izuzetno dobro očuvani i živo svjedoče o vremenu kada je otok Sicilija bio najveća grčka kolonija.                                                                                                        Zatim grad Ena˝vidikovac Sicilije˝, gdje zimi jedino pada snijeg, sa najvećom normanskom utvrdom, zamkom Lombardija.

Povijesni grad na jugoistočnoj obali Sicilije, Sirakuza nudi idealan spoj toplog Jonskog mora i antičke povijesti.Sirakuza je čuvena po bogatoj povijesti, jer je dugo bila važna kolonija antičke Grčke. Grad je star 2.700 godina, u njemu je rođen Arhimed, ima nekoliko amfiteatara, kao i centar kojim danas dominira arhitektura srednjevjekovnih talijanskih gradova.

Najveći grad na istočnoj obali Sicilije – Catania. Obilazak: Piazza del Duomo, Duomo s kapelom svete Agate, Fontana dell'Elefante, Porta Uzeda i Via Etnea, Piazza dell'Univesita, Castello Ursino, crkva svetog Franje i svetog Nikole.

OPASNA  ETNA

Etnaje najviši vulkan u Europi (3.296m) i jedan od najaktivnijih na svijetu.Etna predstavlja stalnu opasnost za stanovnike talianskog otoka Sicilie u Sredozemnom moru.-U stara vremena Rimljani su Etnu smatrali prebivalištem Vulkana-boga vatre, po kome su vulkani i dobili ime. Ali, Etna je čuvena po nečemu drugom: njene strahovite i česte erupcije pustoše okolinu gradova Catanie i Messine, blizu kojih se nalazi njen kupasti vrh, gotovo uvijek obavijen oblakom dima i iskrica.-Zabilježeno je oko 150 erupcija ovog vulkana,od kojih je ona od 1693 prouzrokovala skoro 60.000 žrtava.Žičanom željeznicom, koja se diže na visinu od 3.000 m., turisti odlaze u praskozorje i dive se glavnom krateru sa užarenom lavom, a zatim promatraju čudesno lijep izlazak sunca.

Posjetili smo i Letojani,mjesto sa kristalno tirkiznim morem namijenjeno turistima koji žele miran odmor  te tamo i prenoćili.

Napulj

Od obala Tirenskoga mora sve do padina Vezuva i brežuljaka u unutrašnjosti, proteže se Napulj – grad koji zauzima cijeli istoimeni zaljev i pruža pitoresknu sliku koja mami uzdahe i opravdava uzrečicu ″Vidjeti Napulj pa umrijeti″. Napulj je glavni grad talijanske pokrajine Kampanije i treći je po veličini u cijeloj Italiji. To je mediteranski grad i luka koju karakteriziraju mnogobrojni stanovnici i turisti te prometne gužve, koje mu ne daju samo obilježje živosti, već i kaosa. To je grad crkava i tvrđava s jedne strane, a kriminala s druge.

Firencaje grad koji svaki ljubitelj umjetnosti jednostavno mora posjetiti i doživjeti. UNESCO procijenjuje da je gotovo 60% od ukupne svjetske baštine umjetnina smješteno u Italiji, a više od polovice se nalazi u pravo u Firenci.
Smještena na sjeverozapadnom djelu Italije, okružena brežuljcima, Firenca pruža istovremeno i ushićenje i frustraciju. Malo tko može ostati ravnodušan pred ljepotama, na primjer kupole Brunelleschi katedrale, kroz koju se svjetlost probija u sumrak. Ali isto tako, Firenca je grad koji živi od mnoštva turista, koji svakodnevno opsjedaju grad, tumarajući mračnim i uskim uličicama grada, neprestalno tražeći nove umjetničke inspiracije. Veliki broj posjetitelja stvara gužvu u gradu i često je gotovo nemoguće izbjeći pravi prometni kaos.

Firenca se često naziva i koljevkom renesanse, a većinu svog blaga duguje srednjem vijeku. Obitelj Medici, koja je vladala gradom 300 godina, velikim djelom je zaslužna za procvat umjetnosti u gradu. SlikeBotticelia,skulptureMichelangela i rustikalne palače Michelozza, sve su nastale pod njihovom vladavinom.