Predstavljen projekt InnoVET! Učenici Trgovačko-ugostiteljske škole, Karlovac i partnerskih škola iz Maribora i Beograda stvaraju digitalnu bazu turističkih atrakcija!

Autor: Administrator , 20. 9. 2023.

U ponedjeljak, 18. rujna 2023. g. s početkom u 11 h u prostoru Trgovačko-ugostiteljske škole, Karlovac predstavljeni su dosadašnji rezultati projekta Innovate and participate in digital and green transition of VET and Tourism (InnoVET tourism). Cilj projekta je izrada digitalnog priručnika i webGIS aplikacije za mapiranje turističkih atrakcija i praćenje promjena u  okolišu u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji. Učenici škola partnera prikupljat će podatke o atrakcijama i prirodnom potencijalu županije za aplikaciju, koja će zajedno sa edukativnim materijalima poslužiti za praćenje promjena i razvoj održivog turizma, te zaštitu prirodnog i kulturnog identiteta županije.

Kako digitalna baza turističkih atrakcija, koju su razvili programeri iz Ericssson Nikola Tesla d.d. Hrvatska izgleda u praksi pokazali su, uz mentorstvo nastavnika informatike Željka Jerečića učenici koji sudjeluju u projektu. Učenici Trgovačko-ugostiteljske škole su do sada unijeli 80-ak lokacija, na početku su radili u pratnji svojih nastavnika, ali s vremenom su se, kako sami ističu, osamostalili. Ovom prilikom, još jednu lokaciju, školski praktikum "Pod starimi krovovi", unijela je županica Karlovačke županije Martina Furdek-Hajdin.

Županica je istaknula kako je ova aplikacija ono što trebamo, te da kroz nju građani na brz i atraktivan način mogu saznati što nudimo u Karlovačkoj županiji. U svakom kutku naše županije ima nešto zanimljivo, a ova digitalna, suvremena aplikacija omogućuje da informacija o tome bude dostupna. Moram pohvaliti učenike koji sudjeluju u ovom projektu, našu podršku imate u svakom trenutku, rekla je županica Martina Furdek-Hajdin.

Aktivnostima i interesom učenika u ovom projektu zadovoljan je i ravnatelj Škole Damir Pleša koji je pohvalio činjenicu da su učenici dobili priliku ne samo učiti u teoriji, već sada stečeno znanje mogu primijeniti i kroz praksu. Iskustvo je tim vrednije jer učenici ne samo da koriste aplikaciju već sudjeluju i u njenom razvoju, to je učenje temeljeno na radu i to je poanta kako bi obrazovanje trebalo izgledati, istaknuo je ravnatelj.

Direktor Turističke zajednice Karlovačke županije Željko Fanjak je naglasio kako je ideja da izrađena aplikacija bude javno dostupna i nakon što projekt završi te da bude integrirana u GIS bazu projekata Karlovačke županije. Dodao je još kako će se izraditi objedinjena digitalna baza na području cijele Karlovačke županije, ali također i na širem mariborskom području kao i na širem beogradskom području.

Okupljenim predstavnicima medija se putem video veze obratio i pomoćnik direktora Ugostiteljsko-turističke škole Beograd naglasivši da su u njegovoj školi učenici i nastavnici bili oduševljeni idejom o sudjelovanju u ovom projektu. Dodao je kako Beograd kao turistički grad ima puno atrakcija koje će se mapirati istaknuvši još i kako je bitno da jedan segment aplikacije bude pristupačnost osobama s invaliditetom. Pohvalio je i mapiranje u Karlovcu kojem je bio osobno prisutan, koje je prema njegovom mišljenju bilo vrlo zanimljivo i koje su učenici iz Karlovca odradili vrlo profesionalno.

Nositelj ovog projekta koji je 100% financiran iz bespovratnih EU sredstava je Turistička zajednica Karlovačke županije, ukupna vrijednost projekta iznosi 250.000,00 €, pored Trgovačko-ugostiteljske škole, Karlovac, Ericssson Nikola Tesla d.d. Hrvatska i Ugostiteljsko-turističke škole Beograd partneri na projektu su još: Zavod za turizem Maribor, Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor, GOSTUR Maribor i Ferial d.o.o. iz Karlovca.